Web
Analytics Made Easy - StatCounter

Prof.Dr. Burhanettin Uludağ

Bruksizm ve botulinum toksini

Prof.Dr. Burhanettin Uludağ

Bruksizm ve botulinum toksiniBotox ile uykuda diş gıcırdatma tedavisi


Uykuda diş gıcırdatma tıbbi adıyla bruksizm toplumun %30'undan fazlasında karşılaşılan bir sorundur. Sabahları baş ağrısı, boyun ağrısı, çene ekleminde (temporomandibuler eklem) fonksiyon bozukluğu, ağrı, dişlerde aşınma, çiğneme kaslarında aşırı güçlenme ve büyüme nedeniyle yüz şeklininin değişmesi önemli belirtileridir. İleri vakalarda diş kayıpları, diş kırılmaları görülebilir.

Diş sıkma botox uygulama noktaları

Uyku sırasında dişleri sürekli sıkma ve gıcırdatma ile Masseter ve Temporal kaslar güçlenir ve volum kazanır.
Bruksizmin nedeni tam olarak belirlenebilmiş değildir. Fiziksel ve psikolojik stres, çenenin kapanmasının fizyolojik olmaması (maloklüzyon), farklı uyku bozuklukları, ilaç yan etkisi (sıklıkla antidepresanlar) bruksizme yol açabilir. Birçok nörolojik ve psikolojik faktörlerin bileşimi ile ortaya çıktığından tedavi tam olarak sağlanamayabilmektedir. Nörolojik ve psikolojik faktörlerin çözümlenmesi önemlidir. Ancak çoğu zaman tam bir tedavi sağlanamaz. Bruksizmin tedavisinde; hasta bruksizme yol açan bir ilaç kullanıyorsa kesilmesi, kas gevşeticiler, antidepresanlar, dişleri korumak için ağız içi araç ve protezler kullanılmaktadır. Son yıllarda botulinum toksin (botox, dysport) uygulaması diğer tedaviiler göre bir adım öne çıkmaktadır. Botulium toksininin çiğneme kaslarına( masseter, temporal ve pterigoid kasları) uygulanması yolu ile yapılır. Uygulamanın ehil ellerde ve uygun dozlarda yapılmasının önemi büyüktür. Yapılan çalışmalarda bu tedavi ile hastaların baş, çene, boyun ağrılarında, dişlerin yıpranmasında, çok önemli düzelmeler görülmektedir. Ayrıca kaslardaki hipertrofilerin azalması ile yüz şeklinde düzelme hasta memnuniyetini artıran diğer bir unsur olmaktadır. Bu tedavi ile nadiren, tükürük bezlerine enjeksiyon ve yayılım yoluyla ağız kuruluğu, sürekli uygulanma ile kaslarda istenmeyen atrofiler görülebilir.
Biz, hastadan hastaya değişmek üzere, genellikle, iki yanlı masseter kasına 3 noktada toplam 15'er ünite, temporal kasa ise iki yanlı olarak 3 veya 4 noktada toplam 20'şer ünite Botox enjeksiyonu uygulamaktayız. Etki 4-6 ay sürmekte, tekrarlayan uygulamalar ile etki süresi uzamaktadır.