Web
Analytics Made Easy - StatCounter

Fibromiyalji nedir? Nasıl ortaya çıkar?

Fibromiyalji ön planda tüm vücudda, kaslarda yaygın ağrıların olduğu bir rahatsızlıktır. Hastalık demek çok doğru değildir, çünkü yalnız vücudun bir yerini değil pek çok yerini etkiliyen bir sorundur.


Fibromiyalji ön planda tüm vücudda, kaslarda yaygın ağrıların olduğu bir rahatsızlıktır. Hastalık demek çok doğru değildir, çünkü yalnız vücudun bir yerini değil pek çok yerini etkiliyen bir sorundur. Bu nedenle fibromiyalji hastalık değil bir hastalıklar grubu yani sendrom olarak kabul edilir.
Hastaların büyük bir kısmı aşırı yorgunluk, uyku bozukluğu, sinirlilik, mutsuzluk, dikkatte azalma, unutkanlık , cinsel isteksizlik, iş yapma isteği olmaması gibi pek çok şikayetle hekime başvurabilir. Hastalarda yaygın kas ağrıları yanısıra, huzursuz barsak sendromu (irritabl kolon sendromu), lupus ve romatizmal şikayetler birlikte olabilir. Bu kadar çok şikayetin olduğu bir durumda hasta genellikle hangi hekime başvuracağını bilemez, tabiri doğru olursa doktor doktor gezer.
Hastalığın ilk belirtileri boyun ve sırt bölgelerinde, halk arasında sık kullanılan kuluç denilen tutukluk, ağrı ve dinlendirici olmayan uykulardır. Hasta ne kadar uyursa uyusun bir türlü dinlenmiş olarak uyanmaz. Uyku kalitesinde süreklilik gösteren bu bozukluk sonucu zamanla hastada , yorgunluk, ,iş yapmaya karşı isteksizlik, aşırı sinirlilik, mutsuzluk, dikkatsizlik ve unutkanlık başgösterir. Bazen bunlara mide ve barsak faaliyetlerinde düzensizlik gibi belirtiler de eklenir.
Fibromiyalji sendromunun temel belirleri; yaygın kas ağrıları, şiddetli yorgunluk, uyku bozukluğu, uyku bozukluğu, unutkanlık ve depresyona eğilimdir. Hastalarda ayrıca mesane ve barsak sorunları, deride kızarıklık ve düküntüler, göz ve ağızda kuruluk, kulaklarda uğultu, başdönmesi ve denge sorunları, ellerde uyuşma, karıncalanma gibi yakınmalar görülebilir.

Fibromiyalji kimlerde daha çok görülüyor?
Fibromiyalji yaklaşık her 100 kişiden 5’ inde görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Yani ülkemizde yaklaşık 3.5- 4 milyon kişi fibromiyaljiden muzdariptir. Fibromiyalji kadınlarda erkeklere oranla biraz daha sık görülmektedir. Çocuk ve yaşlılarda dahil olmak üzere her yaşta görülebilir. Ancak 30-60 yaş arasındaki bireylerde daha sıktır.
Tanısı hastanın yakınmaları, fizik muayenede fibrozit adı verilen ağrılı odakların (tetik noktaları) belirlenmesi ve altta başka bir hastalığın bulunmaması ile konur. Erken tanı ile tedavi daha etkin olarak yapılabilmektedir.