Web
Analytics Made Easy - StatCounter
December 2015

Tek Lif EMG nedir? Ne işe yarar?

Tek lif EMG
adından da anlaşılacağı gibi tek bir kas lifinden elde edilen elektriksel aktivitelerle çalışılan bir yöntemdir. Yöntem ilk kez 1970'li yıllarda iskandinavya' da Eksted isimli bir bilim adamı tarafından tanımlanmıştır. Yöntemin yaygınlaşması Stalberg isimli bir diğer klinik nörofizyolog tarafından sağlanmıştır. Ülkemizde de 1990'lı yıllardan itibaren ilk kez İzmir de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde EMG laboratuvarlarında Prof. Cumhur Ertekin ve arkadaşları tarafından yapılmaya başlanmıştır. Başlangıçta oldukça pahalı teklif EMG iğneleri ve özel EMG yazılımları gerektirdiği için ülkemizde kullanımı sınırlı kalmıştır. Ancak yıllar içinde EMG cihazlarının gelişimi ve normal iğne elektrodlarının da bu test için kullanılabileceği anlaşılınca ülkemizde pek çok merkezde yapılabilir hale gelmiştir.

Tek liF EMG esas olarak motor son plak denilen kaslarla motor sinirler arasındaki geçiş bölgesinin (nöromusküler kavşak) hastalıklarında daha sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bunun dışınta bazı nöropatilerde ve motor nöron hastalıklarının tanısında da az oranda kullanılmaktadır.

Tek lif EMG teknik açıdan uygulaması zaman, ustalık ve deneyim gerektiren bir EMG yöntemidir. İstemli ve stimüle olmak üzere 2 tip uygulaması vardır. İstemli olan tipinde doktor hastanın seçilen bir kasına iğne elektrod ile girer ve hasta kasını çok hafifçe kasar. Bu sırada iğne elektrodun yakaladığı eş zamanlı kasılan kas liflerine ait elektriksel aktiviteler toparlanarak, lifler arasındaki ateşlenme zaman değişkenlikleri ölçülür. Bu değişkenlik kasa göre değişmek üzere 55 mikrosaniyeden daha yüksekse artmış jitter olarak ifade edilir. Bir kasta incelelen kas liflerinin %10'undan fazlası yüksek jitter değerine sahipse o kasta motor son plak işlevi bozuktur anlamına gelir.
Motor son plak denilen bölgedeki fonksiyonel bozukluk ardışık kas aktiviteleri sırasında çabuk yorulma ve güçsüzlüğe yol açar. Tel lif EMG yalnızca myasteni gravis hastalığında değil, Lambert Eaton sendromu, konjenital myastenik sendromlar, als, aksonal nöropatiler, penisillamin gibi bazı ilaçların kullanımında a yükselebilir. Yani bozuk bir Tek lif EMG testi her zaman Myasteni Gravis anlamına gelmez. Myasteni tanısı klinik, asetil kolin esteraz antikor düzeyi ve teklif EMG ve repetetif uyarım testleri ile konur.

jitter, tek lif EMG

Yılbaşı ağacı belirtisi


Yılbaşı hazırlıklarına başlanılan şu günlerde bununla ilgili olabilecek aktüel sayılabilecek bir bilgiyi paylaşmak isterim. Nörofibromatozis periferik sinirlerde çoğunlukla kötü huylu olmayan tümöral oluşumlarla giden nörokutanöz yani ciltte bazı belirtiler verebilen bir hastalıktır. Nörofibromatozisi olan hastalarda bel ağrısı, bu hastalığın spinal kord yani omurilik, siyatik sinir, radiksler ve pleksusları tutması sonucu gelişebilir. Bu hastalıkta görülen nörofibrom, shwannom, meningiom, gliom , skolyoz nedeni ile etkin etdavide bazen cerrahi gerekli olabilir. Hastaların bazılarında bu tür periferik sinirleri tutan lezyonlar yaygın olarak bulunur ve lumbosakral pleksus yapılarını tuttuğunda özel bir radyolojik belirti verebilir. Batın MR'ında bu oluşumlar adeta yılbaşında süslenen yılbaşı ağacı görünümü verebilir. Bu ilginç durum görseldeki MRI'da görülmektedir.
Yilbasi belirtisi

Prof.Dr. Aziz Sancar'a ülkemiz adına minnetkarız.

Prof.Dr. Aziz Sancar 10 Aralık 2015 tarihinde kimya dalında, Stockholm'de İsveç kralı Carl XVI Gustaf'ın elinden Nobel ödülü, Nobel diploması ve madalyasını aldı. Kanser alanında yaptığı çalışmalar ile Nobel ödülünü alan Prof.Dr. Aziz Sancar'a ülkemiz ve tüm dünya insanları adına minnetkarız. Nobel ödülü insanın aklıyla ve tüm insanlık değerleriyle ulaşabileceği en yüksek noktadır. Bu yüzden törenler neredeyse ilahi bir ritüel içinde, adeta kutsanır gibi havada gerçekleştirilir. Umuyoruz ki birkaç yıl içinde kanserin tedavisi yönünde yeni buluşunu sunacak ve ikinci Nobel Ödülünü de alacaktır..Atatürk cumhuriyeti aydınlanmasının eseri bu büyük insanla, Aziz Sancar ile gurur duyuyoruz…Sahneye çağrılışı muhteşemdi: "Aziz Sancar, from Turkey"…
Aziz Sancar

Aşırı yağlı beslenme beyne zarar veriyor mu?

Bazı dönemlerde aşırı yağlı ve proteinden zengin beslenme dönemleri yaşarız. Kurban bayramı ve şeker bayramı kısmen böyle dönemlerdir. Ayrıca ülkemizin bazı bölgelerinde kış aylarında yazdan saklanmış, pastırma, kuyruk yağı gibi yiyeceklerin daha yoğun tüketildiği dönemler vardır.
Son zamanlarda yapılan çalışmalarda aşırı yağlı beslenme sonucu, beyinde biriken bazı metabolitlerin, beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Özellikle yağ metabolizması ile bağlantılı nöroendokrin sistemlerin etkisiyle, beyin enerji metabolizması bozulmaktadır.

Fibromiyalji nedir? Nasıl ortaya çıkar?

Fibromiyalji ön planda tüm vücudda, kaslarda yaygın ağrıların olduğu bir rahatsızlıktır. Hastalık demek çok doğru değildir, çünkü yalnız vücudun bir yerini değil pek çok yerini etkiliyen bir sorundur.

Tamamını oku