Web
Analytics Made Easy - StatCounter
ALS

ALS tedavisinde yeni bir ilaç: mucize mi?

ALS tedavisinde yeni bir ilaç FDA (Amerikan ilaç dairesi) den onay aldı.
FDA 29 Eylül 2022 tarihinde Amylyx Pharmaceuticals tarafından geliştirilen Relyvrio isimli ilaca onay verdiğini duyurdu. Ağızdan alınan yeni ilaç tek başına veya diğer tedavilerle birlikte kullanılabilecek ve hastalığın gidişatını yavaşlattığı 132 hastalık Faz 2 çalışmasında gösterilmiştir.
Ancak halihazırda ilacın etkinliği hakkında belirsizlikler vardır. Amylyx firması FDA onayı için küçük bir Faz 2 çalışmasından elde edilmiş verilerle başvurmuştur ve ayak FDA kendi danışma kurulu, başlangıçta, bahar aylarında yaptığı oylamada, bu ilacın etkin etkin olmadığını söylemiş ancak bu ay düşünesinden vazgeçmiştir.
"FDA bu çalışmadan gelen verileri ilacın etkinliğin konusunda henüz kesinlik düzeyine ulaşmamış olduğunu, bu nedenle etkinlik konusunda şüpheler olduğunu belirtmektedir. Her ne kadar FDA'in bu yaklaşımı bilimsel temelde olsa da hastalar açısından bunun yeni bir heyecan , ümit yarattığını söylemek yanlış olmayacaktır. Anlaşılan bu yeni ilaç bir mucize değil, ancak hastalığın ilerlemesini yavaşttığına dair çok güçlü olmasa da destek var. Yine de ümide çok ihtiyacımız olduğu bu hastalıkta çok önemli bir haber..Ancak ilaçla ilgili genişletilmiş hasta gruplarında faz 3 çalışmalarına ihtiyaç olduğu da aşikar.

relyvrio