Web
Analytics Made Easy - StatCounter
Haberler

Prof.Dr. Aziz Sancar'a ülkemiz adına minnetkarız.

Prof.Dr. Aziz Sancar 10 Aralık 2015 tarihinde kimya dalında, Stockholm'de İsveç kralı Carl XVI Gustaf'ın elinden Nobel ödülü, Nobel diploması ve madalyasını aldı. Kanser alanında yaptığı çalışmalar ile Nobel ödülünü alan Prof.Dr. Aziz Sancar'a ülkemiz ve tüm dünya insanları adına minnetkarız. Nobel ödülü insanın aklıyla ve tüm insanlık değerleriyle ulaşabileceği en yüksek noktadır. Bu yüzden törenler neredeyse ilahi bir ritüel içinde, adeta kutsanır gibi havada gerçekleştirilir. Umuyoruz ki birkaç yıl içinde kanserin tedavisi yönünde yeni buluşunu sunacak ve ikinci Nobel Ödülünü de alacaktır..Atatürk cumhuriyeti aydınlanmasının eseri bu büyük insanla, Aziz Sancar ile gurur duyuyoruz…Sahneye çağrılışı muhteşemdi: "Aziz Sancar, from Turkey"…
Aziz Sancar

Egzersiz yaşlılarda beyin küçülmesini azaltıyor

Egzersiz yaşlılarda beyin küçülmesini durduruyor

Yaşlı bireylerde fitness veya düzenli spor yapmanın beyinkabuğu kalınlığını yaşa bağlı olarak azalmasını önlediğine dair bilimsel bir çalışma geçtiğimiz günlerde Int J Neuropsycology dergisinde yayınlandı.

Bu etki, hafif unutkanlık denebilecek, ılımlı kognitif defisit tanısı alan kişilerde de doğrulandı. Bu durum egzersizin beyinde küçülmeye yol açan nörodejenerasyonu durdurduğu veya geriye çevirdiği şeklinde yorumlandı. Bu konuda uzmanlar beyin fonksiyonlarının gerileme gösterdiği, unutkanlıkların başladığı yaşlarda spora veya egzersize başlamanın bu durumu geriye çevirebileceğine işaret ediyorlar.
Bu araştırmada, daha önce fiziksel olarak inaktif olan yaşlı bireylere (61-88 yaş) yürüme bandında haftada 4 kez ve 12 hafta boyunca yoğun bir yürüme egzersizi yaptırılmış. Ilımlı kognitifi defisiti olan bu bireylerde solunum ve kardiyalk fonksiyonlar %8 oranında düzelmiş. Fakat esas fark hem sağlıklı hem unutkanlığı olan bireylerde beyin kabuğunun kalınlığı bu 12 haftanın sonunda artış göstermiş. Ancak unutkanlığı olan grupta sağlıklı gruba göre, beynin hafıza ilgili alanlarında beyin kabuğu kalınlığındaki artış daha fazla bulunmuş. Buçalışma egzersizin kortikal fonksiyon ve yapıları değiştirebildiğine dair ilk araştırma ve başka çalışmalar ile desteklenmesi gerekiyor. Ancak bu sonuçlar doğrulanabilirse ilaçsız bir çözüm olarak çok önemlidir. Bu arada büyük Atatürk'ün bir sözünü hatırlamakta çok yarar var: "
Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur"

i
Tamamını oku